Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

 


ČLÁNKY » Připravené prostředí

Připravené prostředí

Připravené prostředí v Montessori znamená, že vše je uzpůsobeno potřebám dítěte, zejména jeho velikosti. Často my velcí zapomínáme, jak musí být pro malé dítě těžké fungovat v prostředí, kde na nic nedosáhne.

Naprosto se vidím ve slovech, jak psala již dříve ze své zkušenosti Petra Pokorná. Není k nim co dodat. A je až úsměvné, jak podobně to v různých rodinách funguje... Shodou okolnosti jsme nedávno byli v IQ parku v Liberci, kde je v jedné z expozic umístěna obrovská židle, která má demonstrovat dospělému člověku, jak vidí svět, který je převážně přizpůsoben dospělým, dítě měřící sotva metr. Vylézt na ni mne trochu úsilí stálo :-) . Na místě je proto pořízení takového nábytku a vybavení, díky kterému se bude dítě moct pohybovat po bytě, provádět sebeobsluhu, pracovat a hrát si co nejpřirozeněji – prostě být samostatné. Mně v tomto hodně pomohlo sednout si na zem, prohlédnout si místnost a vidět ji očima dítěte. Když to zkusíte, hned vás napadne spousta věcí, které by bylo dobré přizpůsobit. Samozřejmě, že není vždy technicky ani ekonomicky možné vyrábět speciální malý dřez, umyvadlo atd. v dětské velikosti – tady poslouží stupátko. Postupem času, v průběhu kterého jsme zjistili, že se neustále odněkud někam musí přenášet a nikdy není zrovna tam, kde je potřeba, jsme pořídili celkem tři – do koupelny, na WC a do kuchyně.

I když je byt primárně zařízen pro velké, můžeme provést pár opatření, které obecně dítěti snadnější a pohodlnější pohyb umožní:

  • Lehký stolek a židlička v dětské velikosti
  • Háčky na bundu v předsíni dostatečně nízko
  • Skříňka / poličky na oblečení v dosahu dítěte, aby si mohlo samo vybrat oblečení a uložit ho (nám se osvědčilo polepit dvířka samolepkami s obrázkem daného oblečení – stejně lze označit i krabice s hračkami, kuch. potřebami apod.)
  • Úklidové potřeby (kyblík, mop, smetáček, lopatka) v dětské velikosti
  • Snadno přístupný kuchyňský koutek (jedna dvě poličky apod.), kde má dítě uloženy své potřeby pro stolování (zástěrka, příbory, talířky, misky, prostírání atd.)

 

 

Na Foto: Mgr. Petra Pokorná se synem

 

Mgr.Jitka Kožnarová


NÁZORY A DOTAZY NÁVŠTĚVNÍKŮ