Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

 

 


Úvod » Smyslový materiál » Montessori válečky (4 sady)


    

Montessori válečky (4 sady)

skladem

 

Dostupnost: Možno ihned expedovat
Číslo produktu: 015R44-s
naše cena:
2 587 Kč

Montessori válečky

Vyrobeny z lipového dřeva. Obsahuje 4 sady válečků.

Velikost: d=45 cm, v=6,5cm, š=8 cm.

Válečky jsou užitečnou Montessori pomůckou pro vnímání posloupnosti, resp. vzrůstající/klesající výšky/šířky válečků.

 

Popis: Smyslová pomůcka. Sada se skládá ze čtyř dřevěných bloků – každý blok obsahuje 10 dřevěných válečků s úchytem.

 • Blok 1: válečky se liší v dimenzi výška – šířka (průměr), každý váleček se zvětšuje o 0,5 cm vzhledem k předchozímu. Nejvyšší váleček je nejširší a nejkratší je nejtenčí.
 • Blok 2: válečky se liší v dimenzi výška – šířka (průměr) jako u bloku 1, jen s tím rozdílem, že nejvyšší váleček je nejtenčí a nejkratší je nejširší.
 • Blok 3: stejná výška válečků, narůstající šířka (průměr)
 • Blok 4: stejná šířka (průměr) a vzrůstající výška válečků

Cíle: Naučit se vnímat předmět v několika různých dimenzích. Vnímání posloupnosti. Rozvoj koordinace, motoriky, schopnosti třídit a přesnosti.

Použití: Vybereme jeden blok a položíme na stůl/kobereček. Vyndáme válečky jeden po druhém, držíme za úchyt špetkovým úchopem. Vyndané válečky v řadě promícháme. Pečlivě prohlížíme válečky a snažíme se je vkládat správně zpět do jejich otvorů dle velikosti. Ukázku můžeme provést celou, nebo může dokončit dítě. Pokud zájem dítěte trvá, může si vybrat další blok a pokračovat v samostatném zkoumání.

Procvičení/variace/poznámky:

 • Zpravidla necháme dítě nejprve seznámit s jednotlivými bloky postupně jeden po druhém. Později si může pro práci brát dva bloky, pak tři (bloky stavíme zpravidla do formace trojúhelníku) a nakonec všechny čtyři (formace čtverce).
 • Lze kombinovat s pomůckou barevné válečky (bez úchytů) – jejichž princip v odlišnosti dimenzí je stejný jako u válečků s úchyty. Dítě může hledat páry – na barevný váleček postavit příslušný váleček s úchytem.
 • Barevné válečky samozřejmě pasují do otvorů v blocích pro válečky s úchyty (snad každého to napadne to aspoň zkusit J ), ale je potřeba počítat s tím, že jdou potom hůře vyndat.
 • Lze ukázat paralelu (nárůst a klesání v různých dimenzích) mezi válečky z bloku 1 a růžovou věží, mezi válečky z bloku 3 a hnědými schody a mezi válečky z bloku 4 a červenými tyčemi.

 

Montessori válečky- ukázkové video